Napadlo vás někdy zjistit, jaký vliv má koberec na naší psychiku? Zamysleli jste se nad tím, proč si vlastně koberec pořizujeme, a čím je pro nás tak důležitý?
Měkkost a hebkost – lidská chodidla nebyla stvořena pro celodenní chůzi v obuvi, chodit naboso je přirozené, ale bohužel většinu času trávíme v nějakých botách počínaje pracovními polobotkami přes sportovní tenisky až k sandálům a domácím pantoflím. Jen si sami spočítejte, kolik hodin denně prochodíte v botách, a kolik bez bot. Měli bychom si častěji dopřát buď chůzi venku naboso v přírodě na měkkém terénu (na trávě, v lese, nikoli na asfaltu, dlažbě a betonu), anebo alespoň doma v bytě na měkkém koberci.
Teplo – kdo má topení v podlaze, dobře ví, jaký balzám na chodidla to je. Podobným balzámem je i koberec, ačkoli se pod ním nemusí topit. Je sám o sobě dostatečně hřejivý, a tak vám nepřipadá nepřirozené a nepříjemné po něm našlapovat naboso třeba několik hodin.
Čistota – koberce jsou perfektní příležitostí k rozložení různých her nebo pracovních činností. Je tu více místa, než na psacím stole, větší přehled, a svým způsobem i pohodlí, protože tu velmi často můžete měnit polohu ze sedu do lehu a naopak. Podmínkou k tomu, abyste se na koberci cítili příjemně, je ale jejich čistota. Ne vždy na to stačí obyčejný vysavač, po jisté době zjistíte, že je zapotřebí koberec vyčistit důkladněji strojem, například osvědčeným a dobře recenzovaným systémem Rotovac.
Vůně – nové koberce vydávají zvláštní odér, je pro tyto tkaniny typický a podle něho vždy bezpečně poznáte, že máte co do činění s novým materiálem. Jenže vůně časem vyvane a nahradí ji něco jiného – typický pach nemytých chodidel či dlouhou dobu nošených ponožek. Je to tím, že při chůzi naboso nebo v ponožkách po koberci se na jeho povrchu usazuje náš pot i s bakteriemi, a ty si tu na něm pochutnají stejně dobře, jako na pokožce bosých plosek. Toto je opět důvod povolat na vyčištění této zasažené plochy odborníky na čištění koberců https://www.wismont-cisteni.cz/.