Když má člověk hluboko do kapsy, musí se smířit s tím, že nepovede nikterak kvalitní život. Musí se zkrátka omezovat na výdajích, aby mu zbylo aspoň na ty nejpodstatnější věci, bez nichž se nelze obejít. A nejednou bohužel ani to nestačí a člověk se ocitne klidně i v přímo katastrofální situaci. A z té pak vede jen jediná cesta – vzetí si půjčky.
Půjčit si peníze může být to nejlepší, co může člověk v tísni učinit. Protože kdyby neplatil ani za to, za co se bezpodmínečně platit musí, skončil by o hladu na ulici, a to je neakceptovatelné. Ovšem potíž je tu v tom, že ne každá finanční instituce půjčí každému, kdo se na ni obrátí. Naděje žadatelů v nesnázích na to, že by uspěli někde v bance, jsou mizivé. A proto se nejednou sází na nebankovní hypotéky.
Tento typ půjček má totiž tu přednost, že je lehce dosažitelný i těm, kdo mají jenom nízké příjmy, nějaký nepříjemný záznam v registrech dlužníků či další negativa. U těchto hypoték se žadatelé nikterak přísně neprověřují a projde jim tu tak i leccos z toho, co by bylo v bance kamenem úrazu.
Ovšem aby mohlo být takové prověřování omezeno na minimum, je tu nezbytná zástava nemovitosti Nebankovní hypotéky po dobu splácení. Ona nemovitost je tu garancí toho, že bude dlužník vracet vše tak, jak má. Protože kdyby nesplácel, není pro nebankovní společnost nic jednoduššího, než takovou zastavenou nemovitost zpeněžit a ze zisku z takového prodeje uspokojit své pohledávky.
A proto by ani u nebankovní hypotéky neměli být žadatelé lehkovážní, měli by si ji brát jen tehdy, není-li vyhnutí. Protože ona zástava není formalitou a poskytovatel půjčky bude chtít zaručeně všechny své peníze zpět. A ten, kdo by nesplácel, by tak o svoji nemovitost přišel. A to poměrně nevýhodně, protože se u této hypotéky poskytuje jenom část hodnoty takové nemovitosti. A neplatič by tak na tom prodělal.