Crossfit založili Greg Glassman a Lauren Jena. V roce 2000 přišli tito dva s konceptem cvičení, ve kterém se kombinuje intervalový trénink, vzpírání, gymnastika a další typy cvičení. Cílem je nejen vybudovat si základní kondici, ale také si vypracovat zdravé svaly, zpevnit si postavu a vylepšit si balanc a pohybovou koordinaci. Velký důraz je kladen na všestrannost, na rovnoměrné procvičení všech svalových skupin a samozřejmě i na to, aby vás cvičení bavilo.
Typické cvičení se sestává z několika částí. První částí je samozřejmě zahřátí. To může mít různou podobu, od běhu na místě přes skákání přes švihadlo až po střídání různých cviků. Můžete se těšit na klasiku v podobě dřepů, kliků, takzvaných angličáků (kliky s výskokem) nebo skákání na místě. Důležité je, aby tato část byla snadná, a abyste nezahřáté svaly nepřepínali. Potom následuje takzvaný „WOD“ neboli workout of the day. Ten se skládá z kombinace intervalového tréninku a silového tréninku, ale jinak je jeho podoba čistě na trenérovi. Každý dělá určitý počet cviků jak rychle jen umí, nebo se snaží splnit co nejvíce cviků za daný čas. Náročnost se dá také upravit zátěží nebo stylem provedení. Potom následuje technická část, kde se zlepšuje technika provedení cviků. Poslední je závěrečný strečink a uvolnění.
Kdo může crossfit dělat? V podstatě kdokoli. Náročnost cvičení si upravuje každý sám podle svého, stejně tak jako to, jak rychle budete postupovat. Cílem je sáhnout si na dno, ale to dno má každý někde jinde, a nikdo vás nebude do ničeho nutit. Důležitější než fyzická kondice nebo předchozí zkušenosti jsou touha po zlepšení a snaha na sobě pracovat. Na začátku není potřeba ani žádné speciální vybavení, i když dobré boty se vám určitě budou hodit. Stačit vám budou boty, sportovní oblečení, ručník a lahev s vodou. Pokud vás crossfit chytne, můžete postupně přikupovat další vybavení, jako jsou rukavice nebo speciální boty. Do začátku se bez nich ale v klidu obejdete.
Jak je to s crossfitem a zraněními? Většina crossfiterů vám potvrdí, že k tomuto sportu modřiny a oděrky prostě tak nějak patří. Ruce rozedřené od hrazdy, nohy obité od švihadel, občasná modřina či stržená kůže jsou pro crossfitery něco jako šrámy z války. Na druhou stranu je to také sport, kde si v tělocvičně můžete bez výčitek zakřičet či zanadávat. Takže ne, není to sport pro dámičky, které piští při prvním ulomeném nehtu, ale pokud si chcete užít krev, pot a slzy, je crossfit přesně pro vás.