Kde se vzaly muzea voskových figurín?

Muzeum voskových figurín je pro mnohé z nás něco jako atrakce. Můžeme zde poznat známé české i zahraniční osobnosti, které bychom v reálném životě neměli šanci potkat. Najdeme zde také mnoho věrohodných replik známých tváří, které ale již bohužel nejsou mezi námi. Voskové figuríny jejich napodobenin nám je však budou připomínat navždy. Zájem o vosková panoptika stále roste, a tak se otevírají nová a nová muzea.

Kdy to všechno začalo.
Již ve 14. století se začaly vyrábět figuríny králů a panovníků, které byly nošeny nad rakví. Tento nápad vznikl proto, že těla těchto osobností byla po jejich smrti několik dní vystavována v síních, aby se s nimi lidé mohli rozloučit. Teprve poté začínaly smuteční obřady. Rakev byla přenášena z kostela do kostela, a v každém z nich bylo tělo ještě nějaký čas vystaveno. Horké počasí nebo vlhko však mělo neblahý vliv na rozklad těla, mnohdy dokonce vlivem počasí doslova explodovalo, což bylo nepříjemné, a pro krále také dosti nedůstojné. Proto lidé vymysleli skvělou alternativu.

Začaly se vyrábět dřevěné figuríny s vymodelovanou hlavou a rukama z vosku, které byly oblečeny do šatů panovníka. Po pohřbu byly tyto figuríny ponechány u hrobů či v kostele, kde se již tenkrát, i když s velkým respektem, staly velkou atrakcí.

V 16. století uspořádal první výstavu voskových figurín pařížský sochař Antonie Benoist, kde nechal lidem na obdiv 43 napodobenin významných členů královského dvora. Tato výstava se stala velkým hitem, a tak panovník Ludvík XIV. dovolil figuríny ukazovat lidem v celé Francii. Samozřejmě že se takováto událost rozkřikla po světě, a tak netrvalo dlouho, a na Antonie Benoista byl vznesen požadavek od anglického krále Jakuba II. na vytvoření voskových soch jeho královského dvora. Tuto módu si samozřejmě nenechali ujít ani další panovníci, a tak se stalo, že voskové dvojníky měli snad všichni králové a císaři.

A tak vznikl nový druh podnikání. Jenomže mít voskovou napodobeninu doma nemělo až takový význam, proto začaly vznikat muzea a panoptika, kde se figuríny vystavovaly, a dodnes vystavují všem na obdiv.

Previous post Bytový architekt Praha
Next post Na co si jen vzpomenete