Sice to pro nezasvěcené může znít téměř šíleně, ale smrkové výhonky mají dost slušně našlápnuto k tomu, aby byla zařazeny mezi superpotraviny. Rozhodně si nemyslete, že se jedná o nějakou převratnou novinku způsobenou dnešním šílenstvím po zdravé výživě a zdravém životním stylu. O blahodárných vlastnostech smrku se vědělo již dávno v historii, kdy se využ https://www.csfd.cz/film/345030-chovej-se-slusne/komentare/ ívala hlavně smrková smůla, na ošetřování ran nebo při silném nachlazení. Konzumace smrku je běžnou záležitostí také v severských oblastech.
Mezi nejčastější úpravu mladých smrkových výhonků, jež se sbírají v období jarních měsíců, patří smrkový sirup, jehož výroba je zcela jednoduchou záležitostí. Stačí jen výhonky naložit do sklenice a vrstvit je střídavě s cukrem (nejlepší bude použít některý z přírodnějších, jak například třtinový, nebo kokosový) a kolečky citronu. A to je celé. Poté už stačí jen sklenici umístit na okno, kde na něj budou dopadat sluneční paprsky. Zde jej nechte po dobu přibližně tří týdnů. Dalším krokem už je jen přecedění a následné uchovávání v lednici. Velkou výhodou sirupu je, že neprošel tepelnou úpravou, takže mohly být všechny prospěšné látky zachovány. Sirup je velice vhodný při silném kašli a nachlazení, protože pomáhá vylučovat hleny, působí protizánětlivě a zároveň posiluje imunitní systém zásluhou obrovského obsahuje vitamínu C.
Na smrkové výhonky můžete ale také narazit v podobě bio prášku, jež se vyrábí usušením a následným rozemletím. Tento prášek už si pak stačí jednoduše přidávat třeba do vody, nebo si z něj připravovat čaj. Patříte-li k odvážnějším a tato zajímavá a aromatická chuť vám zachutná, nemusíte se bát ani přidání do bílého jogurtu nebo legendárního smoothie. Používat se dají ale také zevně v podobě nejrůznějších gelů, nebo si je můžete jednoduše naložit do Alpy. V této podobě totiž představují úlevu před bolestmi svalů a svalovým napětím, pomáhají prokrvovat a zmírňují potíže spojené s revmatickým onemocněním.